Bilgi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Rektör Prof. Dr. Budak, TÜRKÜNİB Değerlendirme Toplantısına katıldı

Rektör Prof. Dr. Budak, TÜRKÜNİB Değerlendirme Toplantısına katıldı

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın başkanlığında düzenlenen “Türk Devletleri Teşkilatı Türk Üniversiteler Birliği (TÜRKÜNİB) Değerlendirme Toplantısı”na katıldı. Başkent Ankara’da düzenlenen toplantıda Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Türk Yükseköğretiminde Kalite Güvencesi Birliği” başlıklı sunum gerçekleştirdi.

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz, başta Azerbaycan ve Özbekistan olmak üzere Türk Dünyası üniversiteleri ile önemli akademik iş birlikleri yürütmektedir.  Tam akredite, öğrenci odaklı, araştırma üniversitemiz, uluslararasılaşma misyonu doğrultusunda, kadim coğrafyamızla, eğitim öğretimden araştırma geliştirmeye, kültür sanat ve spordan bilim ve teknolojiye geniş bir yelpazede öncü çalışmalar yürütmektedir. Bunun en güzel örneği ise  Türk Yükseköğretimine yeni bir model olarak Azerbaycan ve Özbekistan’daki üniversitelerle hayata geçirdiğimiz ikili diploma programlarıdır. YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar hocamızın  vizyonerliğinde ilişkilerimizi daha ileri seviyeye taşımak için yoğun gayret göstermeye devam ediyoruz.  Elbette TÜRKÜNİB’in çalışmaları bu süreçte son derece ehemmiyet arz etmektedir. Ege Üniversitesi, Orhun Değişim Programı hareketliliği kapsamında başvuru alan 25 üniversite içinde en yükseköğretim üyesi ve öğrenci başvurusu alan ve en çok kabul veren üniversite konumunda bulunuyor. Uluslararası arenada adından saygıyla söz ettiren bir araştırma üniversitesi olarak Türk Üniversiteler Birliği üyesi üniversitelerle daha yakın ilişkiler kuracağız. Bu programın büyümesi için mentörlük görevi üstlenmeyi sürdüreceğiz. Bu büyük ve güçlü potansiyel çerçevesinde daha verimli ortak çalışmalara ve daha nitelikli iş birliklerine imza atacağız” dedi.

“Güçlü birikimimizi üye üniversiteler ile paylaşmaya hazırız”

YÖKAK tarafından 5 yıllık Kurumsal Tam Akreditasyon Belgesini alan ilk devlet üniversitesi olmanın yüklediği sorumlulukla çalıştıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Budak, bir kültüre dönüşen kalite çalışmaları neticesinde akredite program sayısını rekor seviyede artırarak yüzde 75’e çıkarttıklarını ve programların kalitelerini tescillediklerini söyledi. Ege Üniversitesinin akreditasyon ve kalite çalışmalarında da önemli birikimi olduğuna dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Budak, “YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar başkanlığında düzenlenen Türk Üniversiteler Birliği – TÜRKÜNİB İstişare Toplantısı’nda, ‘Türk Yükseköğretiminde Kalite Güvencesi Birliği’ başlıklı sunumu gerçekleştirdik. Türk Dünyası Yükseköğretim Kalite Güvencesi Ajansı’nın kurulmasına yönelik görüş ve önerilerimiz toplantıda ilgiyle dinlendi. Ege Üniversitesi olarak veriye ve ortak akla dayalı, kalite odaklı bir anlayışla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kalite ve akreditasyon alanındaki güçlü birikimimizi Türk Üniversiteler Birliği üyesi üniversitelerle paylaşmaya hazırız”dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM