Bilgi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yerel Tohum

Yerel Tohum

Yerli tohum, yerel tohum diğer adı ile atalık tohum; genetiğinde herhangi bir değiştirme yapılmamış, döllenmiş hücredeki çekirdeğin DNA dizilimine müdahalede bulunulmamış, kimyasal hiçbir ilaca maruz bırakılmamış, nesilden nesile aktarılabilen doğal bir tohum çeşididir.

Ülkemizin verimli toprak özelliklerine uygun, hava şartlarına göre geçmişten bugüne aynı şekilde kullanılabilen yerli tohumlarla buğday, pirinç, mısır, sebze, meyve gibi doğal olan ürünler üretilmektedir.

Kendi bahçenizde ürettiğiniz ve yıllarca ektiğiniz tohumlar, doğal, yerli ve organik tohumlardır.

Yerli tohumlar toprağa ekildikten sonra büyümeleri beklenir. Sonrasında en iyi gelişen bitkiler arasından bir kısmı olgun hale geldiğinde tohumları alınmak için bekletilir.

Yerli tohumun en önemli özelliklerinden birisi de kısır olmaması yani ekilip biçildikten sonra bitkiden alınan tohumlar tekrar ekildiğinde verimliliğin sürekli olmasıdır.

Bu nedenle yerel tohumlarla üretilen gıdalar; hem sağlıklı, hem mineral ve vitamin bakımından zengin, hem de oldukça lezzetli ürünlerdir.

Bu ürünlerin yetişme süresi boyunca herhangi bir kimyasal ilaçlama ve maddelere maruz kalmadıklarından kısa sürede tüketilmeleri gerekmektedir.

Yerli tohum ile üretilen ürünler dayanıksızdırlar. Soğuktan ve sıcaktan etkilenirler. Üretimleri zordur ve raf ömrü kısadır.

Neden Yerli Tohum İle Üretim Yapılmalıdır?

Hibrit tohum ve GDO’lu tohumlar; toprak verimliliği açısından, hem sağlık sorunlarının oluşmasına sebebiyet verdiklerinden hem de doğal ortama verdikleri zararlardan dolayı bu tohumlar yerine yerli tohum ile üretim yapılmalıdır.

Maalesef günümüzde insan sağlığı düşünülmeden sadece ekonomi çıkar elde etmek için çabalayan firmalar tarafından, insan sağlığı düşünülmeden laboratuvar ortamında üretilen bu tür tohumlarla yüksek gelir elde etmek amaçlanır ve bu amaç doğrultusunda bu tohumlar sürekli üretilmeye devam edilmektedir.

Geniş kullanım imkânı bulan Hibrit tohum ve GDO’lu tohumların kullanılması ile birlikte insanların sağlığı bozulmakta, çeşitli hastalıklar ortaya çıkmakta ve çok değerli olan verimli toprak arazileri kısırlaşmaktadır.

Hibrit tohum ya da GDO’lu tohumlardan üretilen ürünler maalesef görüntüleri güzel görünse de lezzet bakımından ve içerdiği vitamin ve mineral bakımından çok zayıftırlar.

Bu tohumların içeriğindeki kimyasal maddelerin yapısından dolayı birçok hastalığın ortaya çıkmasına sebebiyet verirler.

Bahsedilen bu sebeplerden dolayı nesilden nesile aktarılma özelliği bulunan yerel tohum kullanılmasıyla hem lezzetli hem sağlıklı hem de toprak yapısı bozulmadan uzun süre verim alma imkânı elde edilir.

Yerli Tohumun Kullanılmasının Avantajları

Yerli tohumlar zaman içerisinde kendilerini yenileme özelliğine sahiptirler. Zaman içerisinde iklim şartlarına uyum sağlarlar ve hastalıklara karşı direnç kazanırlar.

Bulundukları bölgelere zaman içerisinde uyum sağlayarak bir süreci devam ettirirler. Kar amaçlı ekilen ve tek bir defa ekilebilen hibrit ve GDO’lu tohumlara benzemezler.

Tohumluklar alınırken belli şartlara uyulursa, yeterli ve gerekli bilgiye sahip olunursa tohumlar yıllarca kullanılabilir.

Bu tohumlar ekildiğinde bitki yetişir, ürün verir ondan alınan tohumlar bir sonraki seneye ekilir ve bu döngü sürekli devam eder.

Yerli tohumlar biyolojik çeşitliliğin korunmasını sağlar ve atalık tohum (yerli tohum) bu çeşitliliğin devamı açısından önemlidir.

Gübre, kimyasal madde ve aşırı su kullanımı olmadığı için kirliliğe yol açmazlar. Zararlı olsun ya da olmasın hiçbir ilaç ve kimyasal madde yerel tohum içeriğinde yoktur.

Bu nedenle sağlığa hiçbir zarar vermezler ve bu tohumlarla üretilen gıdalar ve besinler lezzetlidir.

Yerel Tohum ile ilgili daha fazla bilgi için Facebook’ta kurulmuş şahane bir grup var lütfen orayı takip edin. Takip için TIKLAYIN >> https://www.facebook.com/groups/fethiyeyereltohumlar/

Fotoğraflar : Ebru Oğuzhan Yeter

Kaynak: https://habergalerisi.com/yerel-tohum-9211-haberi

 

Selçuk Softa

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM