Bilgi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Transanatolia 2 Eylül'de Samsun'da başlayacak

Transanatolia 2 Eylül'de Samsun'da başlayacak

Transanatolia 2023, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Cumhuriyet rotası ile 2 Eylül’de Samsun’dan başlayarak 9 Eylül’de İzmir’de son bulacak.

D-Smart’ta yayınlanan Haftanın Konuğu programına, Transanatolia yarışının Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar konuk oldu.

Burak Büyükpınar, bu yıl 13’üncü kez düzenlenecek olan organizasyonun genel hatlarını anlattı:

“Genel motor sporlarının dışında maraton ralli olarak adlandırabileceğimiz bir yarış. Süre ve uzunluk olarak diğer yarışlardan ayrılıyor. Bu sene 7 günde 2350 kilometre yapılacak. Bu da yarışı strateji ve dayanıklılık üzerine kuruyor. Çok çeşitli araç kategorileri yer alıyor. Ralli ve raid kategroilerimiz var. Rallide profesyonel pilotlar zamana karşı yarışıyor. Raid ise ralli koşulduktan sonra aynı etabı belli sürat limitleriyle profesyonel olmayan yarışçıların katılımı ile gerçekleşiyor.” diye konuştu.

Türkiye’nin doğal güzelliklerini de tanıtmaya çalıştıklarını vurgulayan Büyükpınar rota hakkında şunları söyledi:

“Her sene farklı bir bölgede gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olduğu için Samsun’dan İzmir’e doğru bir rota oluşturduk. İlk durağımız Tokat, oradan Sivas’a geçip, rotamızın olmazsa olmazı Kapadokya’ya geçiyoruz. Kapadokya’dan Tuz Gölü’ne ilerliyoruz. Buradan da Afyon’a geçiyoruz. Afyon’da Türkiye Motosiklet Federasyonu’na ait Motocross pistinde seyirci özel etabı gerçekleştiriyoruz. Sonrasında Kütahya ardından İzmir’e geçip yarışı tamamlıyoruz. Rotayı oluştururken, rotayı çıkardıktan sonra yolları kat edip ana hattı belirliyoruz. Profesyonel bir İspanyol ekip gelip rotanın notlarından oluşan kitabı hazırlıyor. Daha sonra İtalyan bir ekip de bu kitabın rotasını uyguluyor. Son olarak yarıştan bir gün önce aynı rotanın üzerinden geçiyoruz.” dedi.

Burak Büyükpınar yarış ile ilgili bazı detaylardan bahsetti:

“85 araç ile yaklaşık 130-135 yarışmacı mücadele edecek. Bu yarışmacılara servis ve mekanik destek veren yaklaşık 100 kişilik bir ekip var. Bu ekiplerin 200 kişilik misafir ekibi var. Organizasyon ekibinden de gelenlerle yaklaşık 700 kişilik bir organizasyon yapıyoruz. Kamplarda lüks yerlerden daha iyi yemekler veriyoruz. Gittiğimiz bölgelere uygun yemekler hazırlıyoruz. 13 farklı ülkeden pilotlar katılacak.”

Büyükpınar, son olarak şunları söyledi:

“Türkiye’de motor sporlarına 3-4 yıldır çok yoğun bir ilgi var. Ama hala ilgi olarak Avrupa’nın gerisindeyiz. Motor sporlarının ekonomisi ve ülkeye katkısı çok yüksek. Türkiye’nin daha çok ilerlemesi gerekiyor. Transanatolia geçtiği yerler ve her sene değişen rotası sebebiyle yarışmacılardan büyük ilgi görüyor. Çok iyi geri dönüşler alıyoruz. Biz Bakü’yü de dahil edecek bir rota üzerinde çalışıyoruz. Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan’ı kapsayan bir Cross Country tarzı bir rota planlıyoruz. Yakın zamanda açıklayabiliriz. Gelecek yılının rotasını da Ekim ayından itibaren planlamaya başlıyoruz. Biz ayrıca, Hakkari’yi kapsayacak bir rota planlamak istiyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM