Bilgi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tokat’taki özel hastanede görevli sağlık personeli 3 yıl meslekten men edildi

Tokat’taki özel hastanede görevli sağlık personeli 3 yıl meslekten men edildi

Sağlık Bakanlığı Tokat’ta yoğun bakım servisindeki hastaya karşı şiddet ve kötü muamele gösteren 2 yoğun bakım çalışanından birinin 3 yıl süreyle meslekten men edildiğini, diğerinin ise 6 aylık mesleki eğitimden geçmek zorunda olacağını bildirdi.

Bakanlıktan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“19 Kasım günü sosyal medyada yayımlanan ve Tokat’ta bir özel hastanenin yoğun bakım servisinde çekildiği anlaşılan görüntüler üzerine inceleme başlatılmış ve hastanenin faaliyeti geçici olarak durdurulmuştu.

Sağlık Meslekleri Kurulu’na intikal eden idari soruşturma dosyası karara bağlandı.  Uygunsuz davranış sergileyen sağlık personelinden biri 3 yıl süreyle meslekten men edildi.  Süre sonunda göreve dönebilmesi için 18 aylık mesleki ve etik eğitimi alma ve yoğun bakım dışında açık serviste çalışabilme şartı getirildi. 

Bu kararın, geçerli mevzuat çerçevesinde Sağlık Meslekleri Kurulu tarafından verilmesi mümkün en ağır yaptırım olduğu bilinmelidir. Kurulun aldığı bu karar, sadece meslek icrası yönüyle ilgili olup, adli süreçten bağımsızdır. 

Diğerinin ise 6 aylık mesleki eğitimden sonra yoğun bakım dışında görevlendirilmesine karar verilmiştir. 

Sağlık Bakanlığı soruşturmayı yürütürken, başta yoğun bakım hizmetleri olmak üzere, söz konusu hastanedeki tüm süreçleri inceleyip denetlemiştir. İncelemeler sonucunda sorumlular hakkında gerekli işlemler yapılmıştır.  Hastanenin 28 Kasım 2022 tarihi itibarıyla hizmet vermeye devam etmesine müsaade edilmiştir.”

Hibya Haber Ajansı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM