Bilgi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İhracat hedeflerine gençlerin dinamizmi ve yetkinlikleriyle ulaşacağız

İhracat hedeflerine gençlerin dinamizmi ve yetkinlikleriyle ulaşacağız

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919 yılında Samsun’a çıkarak başlattığı milli mücadelenin 105. yıl dönümünü gururla ve coşkuyla anıyoruz. Bu önemli gün, sadece bağımsızlık mücadelemizin başlangıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda Cumhuriyetimizin gençlere emanet edildiğinin de en güzel simgesidir.

“Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz.” Sözleriyle gençlere duyduğu güveni dillendiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk, gençlere büyük sorumluluklarda yüklemiştir.

Bugün, gençlerimize düşen görev, sadece tarihimizden güç almak değil, aynı zamanda dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek, ülkemizi küresel arenada daha güçlü bir konuma getirmektir. Bu noktada, ihracatçılarımıza büyük görevler düşüyor. Türkiye’nin ekonomik kalkınması, ihracatın artırılması ve dünya pazarlarında daha etkin hale gelmemizle mümkündür.

Ege İhracatçı Birlikleri olarak 2018 yılında EİB Genç İhracatçılar Konseyi’ni kurduk. Bugün EİBGİK bünyesinde ikinci, üçüncü, dördüncü nesil 100’den fazla genç ihracatçı yetkinliklerini artırıyor. Bu gençler, önümüzdeki süreçte Türkiye ihracatına yön verecekler, Ege İhracatçı Birlikleri’ni bizden sonra yöneten kadrolar olacak.

Egeli ihracatçılar olarak 2023 yılında 42,6 milyar dolar ihracata imza attık. Ege İhracatçı Birlikleri, bu ihracatçıların temsilcisi sivil toplum kuruluşu olarak, sürdürülebilirlik, inovasyon, Ar-Ge, mesleki eğitim, cinsiyet eşitlikçi politikalarla Türkiye’nin 2028 yılı için ortaya koyduğu 375 milyar dolar ihracat hedefine 65 milyar dolar katkı sağlamak için çalışıyor.

İçinde olduğumuz 12 TURQUALITY Projesi, 11 UR-GE Projesi, 15 Fuara Milli Katılım Organizasyonu, çok sayıdaki sektörel ticaret heyeti, alım heyeti, AB Projeleri, Üniversite-Sanayi iş birlikleriyle, dijitalleşme, e-ticaret, e-ihracat başlıklarına odaklanarak gençlerimizin dinamizmiyle ihracatımızın katma değer tarafını da artırmak, uluslararası rekabetçiliğini geliştirmek için 365 gün 24 saat çalışmaya devam edeceğiz. Umudumuz gençlerde.

Bu anlamlı günde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bağımsızlık mücadelemizin tüm kahramanlarını saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. Gençlerimize güveniyor, ihracatçılarımızın ülkemizin ekonomik kalkınmasındaki rolüne inanıyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun!

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM