Bilgi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Babacan: “Ülkeyi, özgür bir nesil yetiştirmenin heyecanıyla yöneteceğiz”

Babacan: “Ülkeyi, özgür bir nesil yetiştirmenin heyecanıyla yöneteceğiz”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, İstanbul’da partisinin kadın ve eğitim politikaları başkanlıklarının düzenlediği toplantıda konuştu.

Sözlerine Öğretmenler Günü’nü kutlayarak başlayan Babacan, “Ulvi hedeflerle andığımız öğretmenlerimizin sıkıntılarla boğuşmasına razı gelmeyeceğiz. Öğretmenlerin değersizleştirilmesine, ekonomik yönden sıkıntı çekmesine razı gelmeyeceğiz. Öğretmenlerin rahat bir kafayla çalışmasının 85 milyonun faydasına olacağını biliyoruz. Öğretmenlik mesleğinin saygınlığını ve cazibesini hem maddi hem de manevi yönden artırmak zorundayız.” dedi.

“Okula aç giden çok sayıda öğrenci var”

Babacan, amaçlarının çocukları eşit ve kaliteli eğitim imkanlarıyla buluşturmak olduğunu ifade ederek, “Bizim için mesele hiçbir ayrım yapmadan, çocukların nitelikli eğitime ve sağlıklı gıdaya erişmesini sağlamaktır. Okula aç giden çok sayıda öğrenci var. Annesi-babası ister devlet memuru olsun ister esnaf ister iş insanı ister kapıcı olsun. İster köyde yaşasın ister şehirde ister ülkemizin kuzeyinde olsun ister güneyinde, doğusunda batısında; hiç fark etmez. diye konuştu.

“En anlamlı hizmet, devlet okullarının kaliteli eğitim vereceğine dair inancı tesis etmek”

Vatandaşlara sunacakları hizmetin devlet okullarının kaliteli eğitim vereceğine dair inancı gerçekçi şekilde tesis etmek olacağını öne süren Babacan, “Cumhuriyet tarihinde hiçbir zaman maddi imkanları sınırlı olan ailelerin çocukları ile varlıklı ailelerin çocukları arasında bu kadar büyük bir fırsat eşitsizliği olmamıştı.” dedi.

“Gençlere imkan sağlayacağız”

Babacan, hiç kimsenin hayallerini sınırlandırmayacaklarını iddia ederek, “Gençlere ‘Başımıza yeni yeni icatlar çıkarın’ diyeceğiz. Hayallerini gerçeğe çevirmek için gençlere imkan sağlayacağız.  Bu ülkeyi, analitik düşünen, hayalleri kalıplara sokulmayan, özgür bir nesil yetiştirmenin heyecanıyla yöneteceğiz.” şeklinde konuştu.

“Kadınlar, siyasi kavgalarda koçbaşı olarak kullanıldı”

Çağdaşlık tartışmalarının kadının konumu üzerinden yapıldığını söyleyen Babacan, şöyle devam etti:

“En keskin ideolojik kutuplaşmalar ve rejim kavgaları kadınlar üzerinden yürütüldü. ‘Geleneksel’ olan ile ‘modern’ olan, birbirleriyle kadının konumu üzerinden kavga etti. Laiklik, kadının kıyafeti üzerinden tartışıldı. 28 Şubat döneminde, başörtüsü bahane edilerek, kadınlar eğitim ve çalışma hayatından uzaklaştırıldı. Kadınlar, uzun yıllar süren ayrımcılığa ve haksızlıklara maruz kaldı. Kadınlar on yıllar boyunca, siyasi kavgalarda koçbaşı olarak kullanıldı. İstanbul Sözleşmesi bir gece yarısı terk edildiğinde, süreç yine kadınlar hiçe sayılarak siyasi hesaplar üzerinden yürütüldü.”

Babacan’dan kadına yönelik şiddet mesajı

Babacan, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne dolayısıyla verdiği mesajda, “Kadına yönelik şiddeti kınıyorum. Kadınlara dayanışma duygularımı iletiyorum.” ifadesini kullandı.

DEVA’nın ‘Kadın ve Eğitim’ raporu yayınlandı

DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanlığı’nın diğer politika birimleriyle ortak yürüttüğü çalıştayların beşincisi “Kadın ve Eğitim” oldu. DEVA Partisi İstanbul İl Başkanlığı’ndaki toplantıda DEVA Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen ile Eğitim Politikaları Başkanı Mustafa Ergen’in öncülüğünde tamamlanan rapor açıklandı.

Hibya Haber Ajansı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM