Bilgi

 • DOLAR
  $1.322,67
 • EURO
  $0,4334
 • ALTIN
  $19.371,75
 • BIST
  0,9637
4 Yaş Etkinlikleri

4 Yaş Etkinlikleri

Her ebeveyn gibi biz de çocuğumuzu en iyi şekilde yetiştirmek isteriz. En iyi okula gitmesi, en güzel yemekleri yemesi, en güzel kıyafetleri giymesi hep önceliğimizdir. Peki, büyüdükten sonra iyi bir yetişkin olması için neler yapıyoruz? Onların sözel, sayısal ve pratik zekaları ile motor becerilerinin en iyi şekilde gelişmesi, yetişkin olduklarında çok kez işlerine yarayacaktır. Sizler de pandemi döneminde evinizde, çocuklarınızın okul öncesi süreçlerinde birtakım etkinlikler yaparak onların gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Çocuklarınızla kaliteli zaman geçirebilmek için hem öğreneceği hem de eğleneceği 4 yaş etkinlikleri birlikte inceleyelim.

En Güzel 4 Yaş Etkinlik Önerileri

Etraflıca düşündüğümüzde bu alanda birçok etkinlik bulabiliriz ama önemli olan bu etkinliklerin hem fiziksel hem de zihinsel becerilere yaptığı katkıdır. İşte şimdi bu etkinlik ve oyunlardan en güzel olanları karşınızda.

Koku Testi 

Çocuğunuzun çok eğleneceği bir etkinlikle başlayalım. Öncelikle çocuğumuz görmeden, dokunmadan ve tatmadan sadece koklayarak kabın içindeki maddelerin kokusunu almaya çalışacak. Örneğin bir kabın içerisine limon, diğer kaba tarçın, diğerine nane, başka bir kaba ise ketçap koyabilirsiniz. Evdeki tüm nesneleri ve maddeleri kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun gözlerini bir parça kumaşla kapatın ve bu nesnelerin ne olduğunu bulmaya çalışsın. Ayrıca sizler de bu oyuna ortak olup koklayarak nesneleri tahmin etmeye çalışabilirsiniz. Bu oyun çocuğunuzun koku duyusunu geliştirir ve hafızasını güçlendirir.

 Kaşık ile Top Taşıma Oyunu 

Ülkemizde oldukça popüler olan bu oyunu çoğunlukla köy yerlerindeki eğlencelerde görürüz. Bazı yarışma programlarında da karşımıza çıkan bu oyunda top yerine genelde yumurta kullanılır. Ama ev ortamında yumurtanın kırılıp yere dökülmesini istemeyiz değil mi? Bu sebeple bir pinpon topu kullanmanızda fayda var. Öncelikle evin içinde bir rota belirleyin ve bu rotada ağzınıza aldığınız kaşığın (steril olmasına özen gösterin) ucuna pinpon topunu koyarak yürümeye başlayın. Elinizle dokunmak kesinlikle yasak. Oyuna ailecek katılıp bir yarışa bile döndürebilirsiniz. Çocuğunuzun denge ve refleksini güçlendirecek, odaklanma becerilerine de olumlu katkı sunacaktır.

‘O da Nesi’ Oyunu 

Okul öncesi dönemlerde oldukça sık oynanan bir oyunla devam edelim. Bu oyunda ev içerisinde seçeceğiniz herhangi bir nesneyi çocuğunuza söylemeden aklınızda tutun. Çocuğunuz size sorularak sorarak bu nesneyi tahmin etmeye çalışsın. Hatta oyunu zorlaştırmak için soru sayısına bir sınır getirebilirsiniz. Görsel hafızasını güçlendirmesi için ve topladığı verileri pratik zekaya dönüştürmesi için, çocuklarınızla oynayabileceğiniz çok eğlenceli bir oyun.

4 yaş etkinlik ve oyun
4 yaş etkinlik ve oyun


MentalUP 

Sırada çocukların tablet ve telefonlarda eğlenirken öğreneceği bir oyun var. MentalUp, Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri tarafından çocuklarınız için özel tasarlanmış bir uygulama. 100+ eğitsel oyun, 600’den fazla seviye ile çocuklarınızın zeka ve becerilerinin gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor. TÜBİTAK destekli, pedagojik ürün sertifikası bulunan MentalUp, çocuğunuzun oynadığı oyunları raporlar ve gelişimini sizlere gösterir. 5,5 milyon kullanıcı tarafından beğenilerek kullanılan MentalUp uygulamasını IOS ve Android platformlarının yanı sıra bilgisayarınızın internet tarayıcısından da edinebilirsiniz.

MentalUP’ı ayrıntılı incelemek için tıklayın

 

Tablo Hazırlama 

Şimdi sırada küçük ressamlarınızın ve grafik tasarımcılarının oyunu var. Eski gazeteleri ve dergileri çıkartın meydana. Bu oyun için ihtiyacınız olan şeyler makas, eski gazeteler, uhu ve karton. Çocuğunuzun istediği tüm fotoğrafları gazeteden kesin. Makasla çocuğunuz kesecekse başınızda sizin olmanızı tavsiye ediyoruz. Bu fotoğrafları kartona kendi istediği gibi yapıştırsın ve boş kalan kısımları isterse boyayabilir. Artık odanın duvarına asılacak bir tablo oluşturdunuz. Çocuğunuzun el becerilerini geliştirmesine yardımcı olacak bu oyun, hayal gücünü genişletmesine de oldukça faydalı olacaktır.

Ay Dede ve Yıldızlar Hazırlamak 

Sadece fosforlu kalem ya da bant ile kartonlar kullanarak oldukça eğleneceğiniz bir etkinlik ile yazımızı sonlandıralım. Kartonlar istediğiniz büyüklükte yıldız, ay, gezegen gibi şekiller çıkartabilirsiniz. Bu kartonları fosforlu bantla kaplayın. Ardından çift taraflı bantla (tavana zarar vermemesi için tercih edilebilir) bu nesneleri tavana yapıştırın. Işığı söndürdüğünüzde yıldızlar ve gezegenler parıl parıl parlayacaktır. Bizim size tavsiyemiz samanyolu galaksisindeki gezegenleri tavana yapıştırmanız. Çeşitli renkteki fosforlu bantlar rengarenk gezegenler elde etmenizi sağlayacaktır. Geleceğin astronotu olacak minik dostumuz için, lambayı güneş olarak düşünmesini isteyebilirsiniz. Böylelikle gündüz – gece ayrımını da öğrenecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM