Bilgi

 • DOLAR
  $1.761,7
 • EURO
  $0,3861
 • ALTIN
  $28.821,51
 • BIST
  1,0736
Prostat Rahatsızlıklarında Holep Ameliyatı

Prostat Rahatsızlıklarında Holep Ameliyatı

Teknolojinin gelişimi ile birlikte ürolog ana bilim dalının tedavi yöntemleri arasında yer alan holep ameliyatı, lazer enerjisi kullanılarak gerçekleştirilen son derece pratik ve hızlı işlemlerdir. Prostat dokusunun enükle edilmesi ile birlikte kapsülden tamamen ayrılma işlemleri holep ameliyatları sayesinde gerçekleştirilir.

Son yıllar da uygulaması oldukça artan holep ameliyatı, yüksek enerjili lazer cihazları sayesinde daha başarılı ve düşük komplikasyonlarla yapılmaktadır. Holep ameliyatında prostatın büyüklüğüne ve hastanın durumuna bağlı olarak spinal ya da genel anestezi uygulanabilir.  Prostat dokularına doğrudan etki eden kameralar, aynı zamanda idrar geçişinde darlık olup olmadığını da ortaya koyar. Prostat rahatsızlığından kurtulmak için ağrısız ve acısız en ideal yöntem holep ameliyatıdır.

Holep Ameliyatı Sonrası

holep tedavisi sonrasında hastanın mesane içinde pıhtı oluşmaması için sonda takılır. Ameliyat sonrası ilk günde idrar renginin pembe olması oldukça normaldir. Hastanın sondası ameliyattan ortalama 2 gün sonra sökülür ve hasta normal hayatına döner. Ancak hastalarda ameliyat sonrasında idrarda ara ara geçici olan kırmızı veya pembe renkler, idrar yaparken yanma ve acı hissi beklenilen durumlardır.

Holep ameliyatı sonrası şikâyetler geçici olsa da bazı hastalarda çeşitli nedenlere bağlı olarak şikâyetler bitmez. Şikâyetlerin devam etmesi durumunda mutlaka ilaç tedavisine başlanılmalıdır. Holep ameliyatı sonrası uygulanması ve dikkat edilmesi gereken tüm detaylar Tolga Akman sitesi içerisinde yer alıyor.

Holep Ameliyatı Cinsel Hayatı Etkiler Mi?


Prostat dokuları cinsel hayatın olmazsa olmazları arasında yer aldığı için prostat rahatsızlığında holep ameliyatını tercih edenler, ameliyatın cinsel yaşantıda değişiklikler oluşturup oluşturmayacağını merak ederler. Bu anlamda holep ameliyatı her ne kadar hassasiyetli ve özenle yapılmış olsa da prostat bulunduğu konumdan dolayı etkilenmesi kaçınılmaz hale gelmiştir.

Holep ameliyatları sonrasında cinsel hayatta görülen en büyük sorunların başında boşalamama gelir. Holep ameliyatı ile prostat dokusunun tamamen temizlenmesi, orgazm anında meninin mesaneye gitmesine ve daha sonra idrarla atılmasına neden olur. Durumun böyle olması cinsel hayatta bazı değişikliklere neden olsa da sağlık açısından herhangi bir zararı söz konusu değildir.

Holep Ameliyatı Sonrası Prostat Tekrar Büyür Mü?

Holep ameliyatı yaptıran kişilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de işlem sonrasında prostatın büyüyüp büyümediğidir. Lazer yardımı ile prostat dokusunun kapsüllerden tamamen ayrılması, prostat dokusu içerisinde herhangi bir parça kalımına neden olmaz. İdrar kanalları da dahil olmak üzere holep ameliyatı ile yapılan temizlikler sonrasında,  prostat büyümesi görülmez. Holep tedavi yönteminde prostat dokularının yok edilmesi, hastaya başka bir tedavi yönteminin uygulanmasına da gerek kalmaz. Bu neden ile ürolog hekimler tarafından en çok holep ameliyatı tercih edilir. Holep ameliyatı detaylı bilgi aktarımı için hazırlanan Tolga Akman sitesi, hastanın tüm evrelerini prostat rahatsızlığı yaşayan kişiler ile paylaşıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM