Bilgi

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Piyasayı Vurmuştu: Genesis Olayında Düğüm Çözülüyor Mu?

Piyasayı Vurmuştu: Genesis Olayında Düğüm Çözülüyor Mu?

2014 yılından beri kripto para haber sitesi olarak hizmet vermekte olan Türkiye’nin ilk kripto para haber kaynaklarından COINTURK, kripto para piyasasını yakından etkileyen Genesis iflasında son duruma ilişkin bir yazı kaleme aldı.

 

Genesis’te Düğüm Çözülüyor Mu?

 

COINTURK ve COINTURK NEWS adlı iki kripto para haber sitesinde de belirtildiği gibi Ocak ayında 11. Bölüm iflas koruması için başvuruda bulunan Genesis, dosyada şu anda Mayıs 2023’te vadesi gelen yaklaşık 630 milyon dolarlık teminatsız kredinin ödenmesi dahiline yükümlülükleri olduğunu belirtti. Buna ek olarak 2032’de vadesi gelen 1,1 milyar dolarlık teminatsız senet dahil olmak üzere de çeşitli yükümlülükleri olduğunu ifade etti.

 

Prensip anlaşmasına göre Digital Currency Group yeni borç olanakları ve bir geri ödeme anlaşması yapmayı planlıyor. Bunlar arasında 2 yıl vadeli 328,8 milyon dolarlık ilk kredi ve 7 yıl vadeli 830 milyon dolarlık ikinci kredi yer alacak. Dosyaya göre Digital Currency Group ayrıca dört taksit ödemesinde 275 milyon dolar ödemeyi planlıyor. Dosyalama planın tamamlanması halinde, teminatsız alacaklılar için dolar eşdeğeri olarak yaklaşık %70 ile %90 oranında tahmini geri kazanım hedefleniyor.

 

Genesis Olayının Perde Arkası

 

Kripto para yatırımcılarını Ocak ayından bu yana tedirgin eden şeylerin başında Genesis iflas süreci geliyordu. Milyarlarca dolarlık kripto şirketler topluluğunu yöneten DCG’nin de kaderini etkileyecek bu iflas piyasalarda büyük bir yıkımı tetikleyebilirdi. Ama yukarıda da bahsi geçen yeni haberlerin oldukça olumlu olduğu düşünülüyor.

 

Öte yandan olayın perde arkasına bakıldığnda 2021 yılındaki boğa piyasasında en büyük kripto kredi borç veren kurum olan Genesis iflas etti. Son boğa sezonunun zeminini hazırlayan biraz da bu kredi sarmalıydı. Hedge fonların, yatırım şirketlerinin kripto kredilerle desteklenen büyümesi bir balona dönüştü ve Terra iflasıyla bunun patladığını gördük. Şimdiyse en büyük kripto kredi borç veren Genesis’in kurtarılması için uğraşılıyor.

 

Grayscale, CoinDesk, Genesis ve daha birçok devasa kripto şirketi DCG çatısı altında faaliyet gösteriyor. Kriptonun en büyük şirketler grubunu temsil eden DCG bugün güzel haberi verdi. Son bilgilere bakıldığında Digital Currency Group (DCG) bugün mahkemeye yaptığı başvuruda, Genesis alacaklılarıyla sorununu çözmek için prensipte anlaşmaya vardığını açıkladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM