Bilgi

 • DOLAR
  $1.720,36
 • EURO
  $0,3792
 • ALTIN
  $28.258,67
 • BIST
  1,0721
Böcek İlaçlama

Böcek İlaçlama

Haşere, pire ve böcek ilaçlama, yaşam alanlarının sağlıklı ve de temiz bir şekilde sürdürülebilir olması bakımından son derece önemlidir. Hijyen söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri olarak zararlı böceklerden kurtulmak adına bu tip ilaçlama yöntemlerine başvurulmaktadır.

Yaşam alanlarının çok daha sağlıklı ve de hijyenik olmasını sağlamak açısından zaman zaman oluşan haşerelerden kurtulmak adına ilaçlama yöntemleri tercih edilmektedir. Bu konuda da uzman bir firmadan destek alınması, uygulamanın kalıcı ve de sağlıklı olması açısından son derece önemlidir.

Kimi bireyler, herhangi bir destek almadan dışarıdan aldıkları böcek ilaçları ile haşerelerden kurtulması tercih edebilmektedirler. Ancak hem ilaçlama öncesi, hem esnası hem de sonrasında dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Aynı zamanda hangi böcek için hangi tip ilacın kullanılması gerektiği ya da hangi dozda kullanılması gerektiği konusunda da bilgi sahibi olunması önemlidir. Ek olarak haşere ilaçlama yöntemleri söz konusu olduğunda böceklerin yuvalarının bulunması ve yumurtlama türleri ile ilgili de bilgi sahibi olunması da önemli etkenlerden biridir. Peki, böcek ilaçlama yapılmadan önce, bir uzmandan destek alınsa dahi nelerde dikkat edilmelidir?

Böcek İlaçlama Yapılmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Böcek ilaçlama yöntem ve teknikleri uygulanmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar arasında öncelikle açıkta gıda maddelerinin bırakılmaması, çocuk var ise oyuncakların ortadan kaldırılması, evcil hayvanlar varsa mama ve su kaplarının ortadan kaldırılması ve ilaçlama öncesi temizlik yapılması gibi başlıklar yer almaktadır. Evde akvaryum varsa üzeri düzgün bir şekilde örtülmelidir. Aynı zamanda fark edilen haşerelerin türü ve de miktarı da ilaçlama uygulayacak olan firmaya ve de personele bildirilmelidir.

İlaçlama yapılmadan önce bu gerekliliklerin yapılması sağlık açısından son derece önemlidir. Uzman personel gelmeden yukarıda sıralanan konulara dikkat edilmesi ve zamanında gerekli düzenlemelerin yapılması da sonrası için büyük kolaylık sağlamaktadır.

Böcek İlaçlama Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaşam alanında ilaçlama yapılacağı zaman o alanda bulunulmaması gerekmektedir. Uygulama esnasında pencereler açık olmalı, sonrasında kapatılmalıdır. Evin her noktasına temas edilecek şekilde ilaçlama yapılması gerekmektedir. Uygulama yapacak olan personeller gerekli kıyafetleri ve de maskeleri kullanmaktadır. Bu nedenle ilaçlama yapılacak olan alanda bulunulmaması tavsiye edilmektedir. İlaçlama sonrasında havalandırma işleminin ardından eve giriş yapmak çok daha sağlıklı olacaktır.

İlaçlama Sonrasında Ne Yapılmalı?

Böcek, haşere ve pire ilaçlama sonrasında ilacın her bir noktaya temas edebilmesi için, kapı ve pencereler kapalı olacak şekilde en az bir saat süreyle beklenilmesi gerekmektedir. Sonrasında da evin ortalama yarım saat kadar havalandırılması yeterli olacaktır. Ancak solunum hastalıkları olan kişilerin ortalama 2-3 saat eve girmemeleri ve evin güzel bir şekilde havalandırılmasına özen göstermeleri gerekmektedir. Bebek ya da çocuk sahibi ailelerin, bebeklerini ve de çocuklarını da yine 2-3 saat aralığında eve sokmamaları önerilmektedir. Aynı durum evcil hayvanlar için de geçerlidir.

İlaçlama sonrasında gıdaların temas edebileceği tüm alanlar detaylı bir şekilde temizlenmelidir. Evde bebek ya da çocuk var ise oyuncaklarının da özenle temizlenmesi önerilmektedir. İlaçlama sonrasında temizlik yapılırken eldiven kullanılması gerekmektedir. Pire ilaçlama yapıldıysa, sonrasında tekrar bu gibi sorunlar ile karşılaşılmaması için de evcil hayvanların veteriner kontrollerinin ve gerekli ilaçlarının alınması yönünde gerekli adımların atılması tavsiye edilmektedir. Bu sayede hem evcil hayvanın sağlığı koruma altına alınmış olacak hem de yaşam alanının tekrar pirelenmesi engellenecektir.

Haşere İlaçlama Neden Önemli?

Genel olarak havaların ısındığı dönemler, farklı birçok böcek türünde artış olmaya başlamaktadır. Bu nedenle de haşere ilaçlama konusunda firmalardan destek alınması söz konusu olmaktadır. Sinek, akrep, hamam böceği, tahtakurusu, örümcek gibi haşere türleri insanların bulunduğu yaşam alanlarında rahatsızlıklara yol açabilmektedir.  Bu gibi böceklerin eve dadanması durumunda haşere ilaçlama tercih edilen bir yöntemdir. Bunun yanında profesyonel bir yardım almadan haşerelerden kurtulmak kolay olmamasının yanı sıra, sağlıklı da değildir. Kullanılacak olan ilacın çok fazla kimyasal içermesi bazı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Ek olarak hangi ilacın hangi böcek türüne uygun olduğu konusunda da bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Hangi hava şartlarına dirençli olduğu, böceklerin boyutu ve durumu da uygulanacak olan ilacın seçilmesi bakımından son derece önemlidir.

Yaşam alanlarını istila eden haşereler, bulundukları alanda çok fazla tahribata yol açabilmektedirler. Genel olarak haşerelerin bulunduğu yerler arasında ise çatı, baca boşlukları, karton koliler, saklama kapları, evcil hayvanların derileri, kıl kökleri, banyo, tuvalet, mutfak bölümleri, tesisat boru boşlukları, su giderleri, gıda stoklarının yapıldığı dolaplar bulunmaktadır.

Bu nedenle doğru ilaçlama yönteminin seçilmesi son derece önemli bir konudur. Diğer durumda ilaçlama sadece yüzeysel olacak ve sadece dışarıda olan haşerelerden kurtulması söz konusu olacaktır. Detaylı bir ilaçlama ile yuvalar ve yumurtalar da ilaç etkisi ile etkisiz bir duruma gelecektir. Haşerelerin yuvalarına kadar ilaçlamanın yapılması sayesinde tüm zararlı böceklerden yaşam alanları temizlenecektir.

Haşere Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Haşere ilaçlama yöntemleri konusunda öncelikle yaşadıkları alan ve ilaç türü seçimi büyük bir rol oynamaktadır. Haşereleri kontrol altına almak için farklı ilaçlama teknikleri kullanılmaktadır. Uygulanan yöntemler arasında ise sıvı ilaçlama, jel ilaçlama, kokulu ve kokusuz ilaçlama ile fiziksel ve kimyasal tuzak yöntemleri bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM