Bilgi

 • DOLAR
  $2.045,00
 • EURO
  $0,4217
 • ALTIN
  $30.068,81
 • BIST
  1,0674
Ezine Keçi Peyniri Sağlıklı Mı?

Ezine Keçi Peyniri Sağlıklı Mı?

Çanakkale’nin Ezine ilçesine özgü bir süt ürünü olan Ezine keçi peyniri lezzeti ve tadı ile oldukça besleyici özelliğe sahip kahvaltılık bir üründür. Kahvaltıların yanı sıra hamur işleri makarna gibi besinlerde de ister sos olarak isterseniz makarnanın üzerine serperek tüketebileceğiniz lezzettir. Keçi peyniri ile de yapılan Ezine peyniri keçi sütünün anne sütü değerinde olması nedeni ile oldukça yararlı olan bir peynirdir. Besleyici değeri ve lezzeti ile kahvaltılarda beğenilen Ezine peyniri sağlıklı mı nasıl saklanmalı merak edilir.

Ezine Peynirinin Özellikleri Nelerdir?

Diğer peynirlere göre Ezine peynirinin lezzeti olmasının farkı kaz dağlarında yetişen keçi, inek, koyun gibi hayvanların sütlerinden elde edilerek yapılmasıdır. Günümüze değin üretim koşulları değişmeyen Ezine keçi peyniri tam yağlı peynir standartlarına uygun olarak üretilmektedir. Salamura edilip olgunlaştırılan peynir görünüş açısından açık sarı renkte ya da beyaz renkte orta sertlikte olan bir peynir türüdür. Işıl işlemden geçirilen peynir üzerinde bazı ufak gözenekler görülebilir. Pişmiş süt aroması peyniri yediğinizde damağınızdaki lezzeti hissedeceğiniz peynir besleyici özelliktedir.

Ezine Peyniri Çeşitleri Nelerdir?

İnek, koyun ve keçi sütünden elde edilerek üretilen peynir çeşitlerinde Ezine keçi peyniri inek sütünden üretildiği için beyaz renkte olur. İnek sütünden elde edilen Ezine peyniri daha az yağlıdır keçi peynirinden elde edilen Ezine keçi peyniri daha sarı ve yağlı bir yapıya sahip peynir çeşididir. Koyun peynirinden daha az yağlı olan Ezine keçi peyniri inek peynirine oranla daha fazla yağ içermektedir. Özenle üretilen Ezine keçi peynirini Ezine’den gelsin adresinden sipariş ederek alabilirsiniz.

Ezine Peynirinin Faydaları Nelerdir?

İnsan sağlığına oldukça yararı olan peynirin içeriğinde minarel ve vitaminler içermektedir. Doğal enerji kaynağı ile vücuda dinçlik kazandıran Ezine keçi peyniri kolesterol dengesini de korumada yararlıdır. Ezine peyniri trans yağ içermemektedir. Lezzeti ile farklı özelliğe sahip Ezine keçi peyniri Ezine’den Gelsin adresinden her zaman temin edebileceğiniz ürünlerden biri olarak kapınıza kadar kargo ile teslim edilmektedir. Yoğun proteine sahip özelliği ile ihtiyacınız olan proteini karşılamaktadır. Hafızanın güçlenmesini sağlayan Ezine peyniri Alzheimer hastalığından da korumakta saç dökülme problemlerini ortadan kaldırmaktadır. Özelikle çocukların kahvaltılarında önem taşıyan Ezine peyniri zekâ gelişimine de faydalıdır. Ezine peyniri serin yerde tutularak daha dayanıklı kalabilmektedir. Lezzetli bir peynir çeşidi olan Ezine peynir çeşitlerini sipariş ederek sofralarınızda lezzetle yiyebilirsiniz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM